Wielu właścicieli firm nie decyduje się na stworzenie własnego działu prawnego, lecz zamiast tego podpisują umowę o świadczeniu kompleksowej obsługi prawnej z zaufaną kancelarią. To rozwiązanie ma wiele zalet. Pierwszą są oczywiście oszczędności związane ze stworzeniem etatów oraz przygotowaniem i wyposażeniem miejsc pracy dla prawników. Druga zaleta to fakt, że prawnicy z niezależnych kancelarii zazwyczaj mają o wiele bardziej wszechstronne doświadczenie w wielu kwestiach, niż ci, którzy od lat zatrudnieni są u jednego pracodawcy z danej branży przez wiele lat. Jak wygląda kompleksowa obsługa prawna firm? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Zakres obowiązków kancelarii prawnej
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie usługi kancelarie prawnicze świadczą dla swoich klientów. Różne firmy wymagają bowiem różnej pomocy: czasami jest to tylko udzielanie porad prawnych, spisywanie regulaminów i umów, a innym razem sporządzanie skarg i pozwów do sądów oraz reprezentowanie w nich danego klienta. Z tego powodu kompleksowa obsługa prawna firm nie zawsze oznacza to samo i nie zawsze jest podobnie wyceniana.
Jakie usługi mogą stanowić część prawnej obsługi kompleksowej?
Najlepsze kancelarie, takie jak nasza, świadczą pomoc z zakresu różnych gałęzi prawa. Prawnicy mogą wspierać firmę w zakresie przepisów Prawa pracy i zatrudnienia, lub prowadzić w imieniu firmy różnego rodzaju postępowania zarówno administracyjne, jak i cywilne. Dodatkowo ich pomoc okazuje się niezastąpiona w większych firmach, gdy przekształcają się one w nowe spółki.
Czytaj też: Co warto wiedzieć na temat rozwiązania spółki?
W skład kompleksowej obsługi firmy mogą wchodzić też działania związane z postępowaniami kontrolnymi, przygotowywaniem dokumentów do kontroli, wdrażania zaleceń pokontrolnych, czy odwoływania się od decyzji organów nadzorujących. Prawnicy w imieniu swojego klienta często współpracują też z kancelariami notarialnymi, biurami tłumaczeń i innymi podmiotami.