Na czym polega obsługa prawna firm?

Wielu właścicieli firm nie decyduje się na stworzenie własnego działu prawnego, lecz zamiast tego podpisują umowę o świadczeniu kompleksowej obsługi prawnej z zaufaną kancelarią. To rozwiązanie ma wiele zalet. Pierwszą są oczywiście oszczędności związane ze stworzeniem etatów oraz przygotowaniem i wyposażeniem miejsc pracy dla prawników. Druga zaleta to fakt, że prawnicy z niezależnych kancelarii zazwyczaj mają o wiele bardziej wszechstronne doświadczenie w wielu kwestiach, niż ci, którzy od lat zatrudnieni są u jednego pracodawcy z danej branży przez wiele lat. Jak wygląda kompleksowa obsługa prawna firm? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie. 

Na czym polega obsługa prawna firm?

Zakres obowiązków kancelarii prawnej

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie usługi kancelarie prawnicze świadczą dla swoich klientów. Różne firmy wymagają bowiem różnej pomocy: czasami jest to tylko udzielanie porad prawnych, spisywanie regulaminów i umów, a innym razem sporządzanie skarg i pozwów do sądów oraz reprezentowanie w nich danego klienta. Z tego powodu kompleksowa obsługa prawna firm nie zawsze oznacza to samo i nie zawsze jest podobnie wyceniana.

Jakie usługi mogą stanowić część prawnej obsługi kompleksowej?

Najlepsze kancelarie, takie jak nasza, świadczą pomoc z zakresu różnych gałęzi prawa. Prawnicy mogą wspierać firmę w zakresie przepisów Prawa pracy i zatrudnienia, lub prowadzić w imieniu firmy różnego rodzaju postępowania zarówno administracyjne, jak i cywilne. Dodatkowo ich pomoc okazuje się niezastąpiona w większych firmach, gdy przekształcają się one w nowe spółki.

Czytaj też: Co warto wiedzieć na temat rozwiązania spółki?

 

W skład kompleksowej obsługi firmy mogą wchodzić też działania związane z postępowaniami kontrolnymi, przygotowywaniem dokumentów do kontroli, wdrażania zaleceń pokontrolnych, czy odwoływania się od decyzji organów nadzorujących. Prawnicy w imieniu swojego klienta często współpracują też z kancelariami notarialnymi, biurami tłumaczeń i innymi podmiotami.

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.