Jak można odwołać się od decyzji ZUS?

Decyzja wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami? Jeżeli masz wątpliwości względem wydanej przez ZUS oceny, możesz złożyć odwołanie od decyzji urzędu. Jak to zrobić? Oto wskazówki, które ułatwią Ci zadanie.

Jak można odwołać się od decyzji ZUS?

Kiedy złożyć odwołanie do ZUS?

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najczęściej składane są wnioski o świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki i odszkodowania. Wydawane w tych sprawach decyzje nie zawsze zadowalają petentów. Jeżeli uważasz, że decyzja w Twojej sprawie nie jest sprawiedliwa, możesz się od niej odwołać. Dotyczy to nie tylko orzeczeń odrzucających wniosek, ale także sytuacji, w których masz uzasadnione przekonanie, że przyznane świadczenie powinno być wyższe. Pamiętaj jednak, że na odwołanie masz 30 dni od dnia dostarczenia decyzji.

Czytaj też: Co zrobić jeśli zwolnienie z pracy jest niesłuszne?

Jak napisać odwołanie do ZUS?

Sporządzając odwołanie od decyzji ZUS, pamiętaj, aby zawrzeć w dokumencie datę oraz podstawowe dane osobowe i adresowe. Wskaż numer zaskarżanej decyzji oraz uzasadnienie, dlaczego się z nią nie zgadzasz. Pisząc o zastrzeżeniach, trzymaj się tematu i postaw na konkrety. Podanie nie musi być długie. Jego zadaniem jest przedstawienie faktycznej sytuacji, w jakiej się znajdujesz i udowodnienie racji ubiegania się o świadczenie. Czy komisja pominęła jakieś istotne okoliczności? Jeżeli nie masz pewności, jak napisać skuteczne uzasadnienie odwołania od decyzji ZUS, skonsultuj się z kancelarią oferującą porady prawne. Taka pomoc może okazać się kluczowa w dalszych etapach postępowania.

Gdzie złożyć odwołanie?

Odwołanie od decyzji ZUS składa się w oddziale, który wydał decyzję. Możesz zrobić to osobiście, przez pełnomocnika lub pocztą. Od momentu złożenia dokumentu, ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Jeżeli przychyli się do Twoich roszczeń, wydana wcześniej decyzja zostanie uchylona lub zmieniona. Jeżeli Twoje uzasadnienie nie będzie wystarczające, sprawa w ciągu 30 dni zostanie przekazana do sądu i to właśnie ten urząd zdecyduje o dalszym postępowaniu i jego wyniku.

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.