Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od września 2020r

Jeśli chodzi o świadczenia dla osób, które nie mogą znaleźć pracy, nie są one stałe - zmieniają się równie często, jak chociażby najniższe krajowe wynagrodzenie brutto.


Nie każdy jednak może z nich skorzystać, ale ci, którzy kwalifikują się do tej pomocy od państwa, powinni bacznie śledzić zmiany, aby mieć pewność, że otrzymują odpowiednie kwoty. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy pobierali pieniądze na przełomie lub po wrześniu 2020 roku - wówczas nastąpiła podwyżka zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz: Prawo pracy


Kto kwalifikuje się do zasiłku?

 

Z świadczenia skorzystać może każdy, kto może pochwalić się rocznym stażem pracy (jest to wymagane minimum), i kto w ciągu ostatnich 18 miesięcy był w pracy przez 365 dni. Nie wliczają się w to urlopy bezpłatne, jeśli trwały one dłużej niż 30 dni. Do tych 365 dni liczą się natomiast urlopy wychowawcze, te związane z służbą wojskową oraz renty. Bezrobotni pieniądze mogą pobierać przez 6 miesięcy, a przez pierwsze 90 dni kwota jest nieco większa. Osobom z stażem pracy wynoszącym mniej niż 5 lat należy się 80% kwoty, natomiast ci, którzy przepracowali ponad 20 lat, mogą liczyć na podwyżkę - otrzymają oni aż 120%. Od września 2020 roku kwota ta się zmieniła. O ile dokładnie?


Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych

 

Od września 2020 roku, aż do odwołania, wprowadzono nowe sumy - związane jest to z trudną sytuacją finansową i ekonomiczną Polaków (i nie tylko) spowodowaną pandemią koronawirusa. Obecnie, przez pierwsze 90 dni, osoba niezatrudniona otrzyma 1200 zł brutto, natomiast przez resztę okresu 942,30 zł brutto. Jest to znaczna podwyżka, mając na uwadze to, że jeszcze w maju 2020 roku kwoty wynosiły odpowiednio 861,40 zł i 676,40 zł, a od czerwca do końca sierpnia – 881,30 zł i 692,00 zł (wszystkie podane kwoty są kwotami brutto). Od września bezrobotni mogą więc także liczyć na wsparcie w tych trudnych czasach - w postaci zasiłku.

Czytaj również: Zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników


Dodatki do zasiłku

 

Warto jednak mieć na uwadze, że te osoby, które spełnią konkretne wymagania, mogą otrzymać jeszcze większa podwyżkę - dodatkowe świadczenia należą się tym bezrobotnym którzy, m.in. samodzielnie znajdą zatrudnienie, rozpoczną studia podyplomowe czy też za kontynuowanie kursu, na które skierował daną osobę Państwowy Urząd Pracy.

Warto dokładnie zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi we wrześniu 2020 – tak, aby być na bieżąco, szczególnie, jeśli temat nas dotyczy bezpośrednio.

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.