Konsekwencje pandemii dla pracowników i pracodawców

Jeśli chodzi o zmiany, jakie ostatnimi czasy pojawiły się na świecie, możemy śmiało przypuszczać, że prawdopodobnie nikt się ich nie spodziewał. Pandemia koronawirusa, która objęła cały świat, zmusiła nie tylko do wzmożonej ochrony zdrowia swojego i bliskich, ale również do zmiany sposobu wykonywania swojej pracy.


Wiele osób zostało także bez zatrudnienia – niestety, część biznesów musiała zostać zamknięta - bankructwo to jedna z konsekwencji obecnej sytuacji.

 

Konsekwencje pandemii dla pracowników

 

Osoby zatrudnione często zostały oddelegowane (jeśli oczywiście było to możliwe) na tak zwany “home office”. Oczywiście, nie każdy mógł sobie na to pozwolić - osoby zatrudnione w sklepach spożywczych i drogeriach musiały być gotowe do wykonywania obowiązków przez cały czas, natomiast obsługa sklepów np. odzieżowych, klubów fitness czy salonów fryzjerskich – w momentach, kiedy podnoszono obostrzenia i placówki te mogły spokojnie działać. O ile pracownicy zatrudnieni na umowę o na pełen etat najczęściej otrzymywali całość lub większość (np. 80%) wynagrodzenia nawet w sytuacjach, w których ich miejsce zatrudnienia zostało odgórnie zamknięte (choć zdarzały się przypadki, w których zmuszeni byli do wybrania urlopu lub wzięcia urlopu bezpłatnego), osoby na umowach zlecenia zostały bez jakiegokolwiek przychodu. Jakie były tego konsekwencje? Wiele osób nie mogło na czas zapłacić rachunków lub opłat za mieszkanie, w związku z czym zaczęli brać pożyczki. Możliwe było również większe zainteresowanie świadczeniami czy dofinansowaniami - np. rodzinnymi.

Zobacz: Prawo pracy


Konsekwencje pandemii dla pracodawców

 

Pandemia nie obeszła się także lekko z osobami posiadającymi swój biznes. Nawet ci, którzy mogli wysłać podwładnych do pracy zdalnej nadal często musieli ponieść koszty – jak np. wyposażenie podwładnych w odpowiedni sprzęt. Dodatkowo, dalsze utrzymywanie budynku, w którym mieści się firma, to kolejne wydatki. Wiele firm korzystało z pomocy od rządu - tak zwanej tarczy antykryzysowej. Jednak nie wszystkie mogły ubiegać się o to dofinansowanie - konsekwencją było więc czasowe zamknięcie biznesu lub ogłoszenie bankructwa.

Czytaj także: Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od września 2020r


Konsekwencje pandemii koronawirusa dotknęły wszystkich – nie tylko osobiście, ale również, jeśli chodzi o pracę. Kancelaria świadczy wsparcie osobom, które mogły zostać potraktowane niesprawiedliwie lub mają wątpliwości co do rozwiązań prawnych zastosowanych przez podwładnych lub przedsiębiorców.

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.