Dofinansowania dla firm, zwolnienia ze składek ZUS

W związku z obecną sytuacją związaną ze światową pandemią COVID-19 możliwe jest skorzystanie z szeregu ułatwień proponowanych przez rząd, takich jak dofinansowania dla firm czy zwolnienia z opłacania składek ZUS.

Zobacz: Pomoc prawna


Jeśli chodzi o składki pobierane przez ZUS, mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione mogą zostać zwolnieni z opłat na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, ubezpieczenie zdrowotne oraz inne. Dofinansowanie natomiast zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, liczby osób zatrudnionych oraz skali spadku przychodów liczonej w procentach.

 

Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób w przypadku spadku obrotów o 75% mogą liczyć na wsparcie sięgające nawet 36 tysięcy złotych na jednego pracownika. Jeśli chodzi o małe i średnie firmy, subwencję oblicza się procentowo – w zależności od procentowego spadku przychodów, można uzyskać dotację w wysokości 4%, 6% lub 8% przychodów. W przypadku firm dużych, rząd oferuje możliwość pożyczki preferencyjnej (np. częściowo bezzwrotnej) lub obligacji, a także finansowania płynnościowego.

Czytaj również: Konsekwencje pandemii dla pracowników i pracodawców

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-przedsiebiorcy

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.