Na czym polega przekształcenie spółki?

Zdecydowana większość przedsiębiorców nieustająco szuka pomysłów na wygenerowanie większych oszczędności w swoich firmach lub też zastanawia się, w jaki sposób zoptymalizować ich działanie. W przypadku spółki czasami rozwiązaniem obu problemów jest jej przekształcenie w inny typ. O czym muszą pamiętać wspólnicy, zanim zdecydują się na ten ruch?

Na czym polega przekształcenie spółki?

Od czego zacząć transformację spółki?

Najlepiej – od konsultacji z kancelarią prawniczą specjalizującą się w przekształcaniu spółek. To, jak powinna przebiegać taka transformacja, ściśle określają przepisy Kodeksu spółek handlowych. Przekształcanie spółek w znaczeniu prawnym opiera się na zasadzie kontynuacji. To oznacza, że przekształcana spółka zachowuje swoje prawa i obowiązki, nie zmienia się jej numer NIP ani REGON. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki (np. niektóre typy koncesji) – dlatego właśnie transformować swoją firmę pod okiem doświadczonego prawnika. W przypadku zmiany nazwy, przez co najmniej rok od dnia przekształcenia spółki powinno się używać po nowej nazwie dopisku „dawniej:” i starej nazwy.

Jaka spółka może być przekształcona, a jaka nie?

Możliwości przekształcania spółek polskie prawo przewiduje stosunkowo dużo. Wspólnicy spółki kapitałowej mogą przekształcić ją w spółkę osobową lub w inny typ spółki kapitałowej. Podobnie spółka osobowa może zmienić się w spółkę kapitałową lub osobową innego rodzaju. To jednak nie koniec możliwości: prawo przewiduje też transformację spółki cywilnej w kapitałową lub w handlową spółkę osobową,

Spółki, których nie można przekształcać, to podmioty w stanie likwidacji, które rozpoczęły podział majątku oraz spółki w upadłości.

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.