5 nieoczywistych elementów, które należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Warto więc dobrze przygotować się do tego procesu i nie opierać się tylko na pomocy biura nieruchomości. Poznaj 5 mniej oczywistych elementów, które warto sprawdzić przed zakupem wymarzonego mieszkania.

5 nieoczywistych elementów, które należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Ogrzewanie i wentylacja

Często zapominamy o tym, że komfort termiczny w mieszkaniu to nie tylko odpowiednia izolacja, ale także sprawne ogrzewanie i wentylacja. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jaki jest rodzaj ogrzewania - miejskie, gazowe czy może elektryczne. Każde z nich ma swoje zalety i wady, a koszty eksploatacji mogą być różne. Sprawdź również, czy instalacja grzewcza jest nowa czy starsza oraz czy jest możliwość jej modernizacji. Nie zapomnij także o sprawdzeniu systemu wentylacji - czy jest mechaniczna czy grawitacyjna oraz, czy działa prawidłowo. W razie wątpliwości poproś biuro nieruchomości o sprawdzenie tych aspektów. Dobrze działająca wentylacja pozwoli uniknąć problemów z wilgocią i pleśnią.

Położenie względem stron świata

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić przed zakupem mieszkania, jest jego położenie względem stron świata. W związku z tym warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń i okien. Mieszkanie z oknami wychodzącymi na wschód będzie cieplejsze rano, ale chłodniejsze wieczorem, natomiast mieszkanie z oknami na zachód będzie cieplejsze popołudniu i wieczorem. To może wpłynąć na komfort mieszkania oraz koszty ogrzewania. Jeśli nie jesteś pewien, jak to sprawdzić, możesz poprosić o pomoc biuro nieruchomości. Warto również zwrócić uwagę na widok z okien - czy jest ładny, a może przeszkadza jakiś budynek lub drzewo. Dobrze dobrane położenie względem stron świata może wpłynąć na nasze samopoczucie i jakość życia w nowym mieszkaniu.

Chcesz się dowiedzieć więcej o prawie pracy i BHP?

Masz pytania? Napisz do nas.